عنوان ایده

در کربلا چه گذشت
هر چه حادثه‌ای در طول تاریخ مهم‌تر و اثرگذارتر بوده است، گفت و شنود و بیان تفسیرهای مختلف درباره آن هم بیشتر بوده است. حادثه کربلا و شهادت امام حسین و یارانش در صحرای خشک نینوا، حوادث قبل از واقعه و مصایبی که بر حضرت وارد آمد، موجب شده است تا درباره این واقعه تحلیل‌های مختلفی به وجود بیاید.
بی‌گمان استفاده از آیین پرده‌خوانی که با استناد به تاریخ و روایت صحیح به بیان وقایع می‌پردازد، می‌تواند ابزاری باشد که تحلیل درستی به مخاطب ارائه کرده و بواسطه آنکه به طور زنده اجرا می‌شود، بر مخاطب خود تاثیرگذاری ویژه‌ای داشته باشد:
ایده: برگزاری مراسم پرده‌خوانی محرم با هدف بیان وقایع حادثه کربلا، پیام‌های عاشورایی و مصایب اهل بیت(ع)
مشروح ایده
واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) و اصحابش، روایتی است که با هر بار بیان کردن آن، درس‌ها و پیام‌های بیشتری می‌آموزیم و حقایق بیشتری برای‌مان روشن می‌گردد. سنت پرده‌خوانی و نقالی از جمله روش‌هایی است که کمک می‌نماید تا حادثه عاشورا را منزل به منزل با کاروان حسین(ع) بخوانیم و مرور کنیم.
بیان جزییات شروع حرکت امام حسین ع از مدینه تا مکه و از مکه تا کربلا، به همراه توضیح بیانات و اتفاقات بین راه، توضیح منزلگاه‌های طی شده تا کربلا، بیان جزییات وقایع شب و روز عاشورا به همراه ساماندهی سپاه امام و دشمن، توضیح وقایع پس از عاشورا تا اربعین، همگی بصورت اسلاید و پیام‌های عاشورا و جملات کلیدی امام حسین علیه‌السلام از جمله موضوعات قابل طرح در پرده‌خوانی است.
بایدها و نبایدها
محتوای پرده‌خوانی و نقالی توسط یک متخصص و بر اساس منابع مستدل تاریخی و روایی انجام گیرد.
زینت‌ها و مستحبات
پرده‌خوانی در فضای باز و محل‌های عمومی انجام گیرد تا استقبال عمومی از برنامه افزایش یابد.
در کنار پرده و نقشه از ابزار جدید همچون نمایش اسلاید و صداگذاری هم استفاده شود تا برنامه جذابیت بیشتری داشته باشد.
پشتوانه نظری
مقام معظم رهبری(حفظه الله)
من اعتقاد دارم که تبلیغ سنتی ما که مسجد و منبر و سخنرانىِ روبه‌روست بدیل ندارد؛ این را باید حفظ کنیم. این‌که شما بنشینید بایک نفر روبه‌رو صحبت کنید؛ نگاه شما به او بیفتد، نگاه او به شما بیفتد و نفس گرم شما به او برسد، این چیز خیلی خوبی است؛ این را باید حفظ کنیم؛ لیکن این کافی نیست. امروز وسایل تبلیغ نوشتاری و گفتاری به ‌قدری متنوع و زیاد است که اگر روحانیت دین از این قافله عقب بماند، قطعاً یک خسارت بزرگ تاریخی برای او پیش خواهد آمد.
بیانات‌ در دیدار جمعی از روحانیون استان کرمان‌ ۱۱/ ۲/ ۸۴
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.